This Website is discontinued. We changed to Parstoday Uzbek
دوشنبه, 01 آبان 1391 15:47

کاهش ارزش پول تاجيكستان

 کاهش ارزش پول تاجيكستان

سایت بانک ملی تاجیکستان اعلام کرد: ارزش پول ملی این کشور ( سامانی )در معاملات روز دوشنبه در مقابل سایر ارزهای خارجی اندکی کاهش یافت .
به گزارش ایرنا ، در این معاملات ارزش برابری روبل روسی در مقابل سامانی نیز با تغییر مواجه شد و هر هزار روبل در این بازار برابر 157 سامانی معامله شد. این رقم در دوره مورد بررسی برابر با 151 سامانی بود.
ارزش برابری هر یورو واحد پول اروپا نیز با 2 سامانی کاهش نسبت به هفته قبل برابر با شش سامانی و 20 درم شد و هر دلار آمریکا در مقابل 4 سامانی و 83 درم مبادله شد، در حالی که هفته قبل بالاترین رقم پرداختی برای هر دلار حدود چهار سامانی و 80 درم بود.
افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی از مهمترین عوامل رشد نرخ تورم تاجیکستان در سال جاری ارزیابی شده است.
بانک توسعه آسیا به سیاستگذاران اقتصادی تاجیکستان توصیه کرده برای افزایش رونق اقتصادی از وابستگی اقتصاد این کشور به کارخانه های بزرگ صنعتی بکاهند و تمرکز بیشتری بر کارخانه های کوچک و متوسط داشته باشد.
کارشناسان بانک توسعه آسیا اعلام کردند همزمان با افزایش قیمت برق و مواد سوختی ، قطع انتقال گاز از ازبکستان و محاصره اقتصادی تاجیکستان از سوی این کشور نیز می‌تواند در چگونگی روند رشد اقتصادی و نرخ تورم این کشور تاثیر زیادی داشته باشد.
بانک ملی تاجیکستان بارها برای تقویت و حفظ ارزش پول ملی این کشور (سامانی) و پیشگیری از روند روبه افزایش قیمت ارزهای خارجی ،اقدام به فروش و تزریق دلار آمریکا به بازار کرده تا ضمن جبران کمبود ارز ، مانع از روند صعودی قیمت آن در مقابل سامانی شود.
مسوولان صندوق بین المللی پول نیز معتقدند که افزایش بی رویه ارزش برابری ارزهای خارجی در مقابل پول ملی تاجیکستان، سبب تشدید قیمت کالاهای مصرفی و در نتیجه رشد نرخ تورم در این کشور خواهد شد.
طبق اعلام دستگاههای رسمی تاجیکستان، هم اکنون 47 درصد از هفت میلیون و 565 هزار نفر جمعیت این کشور زیر خط فقر به سر می برند و این بدان معناست که هر خانوار برای زندگی خود روزانه کمتر از دو دلار هزینه می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید