This Website is discontinued. We changed to Parstoday Uzbek
شنبه, 30 بهمن 1389 16:00

هفدهم فوریه سال 2011 میلادی

 

برونمرزی/فرهنگ و معارف/تقویم تاریخ

امروز پنج شنبه بیست و هشتم بهمن سال 1389 هجری شمسی ، برابر با سیزدهم ربیع الاول سال 1432 هجری قمری و مطابق با هفدهم فوریه سال 2011 میلادی است .

 184 سال پیش در چنین روزی ، هفدهم فوریه سال 1827 میلادی :
« ژان هانری پستالوزی » ( Johann Heinrich Pestalozzi ) ، دانشمند سوئیسی و از مربیان برجسته تعلیم و تربیت ، درگذشت . او در سال 1746 متولد شد و در بسیاری از علوم و فنون ، مخصوصا در علوم ریاضی و طبیعی و برخی زبانها مهارت داشت . روش پستالوزی در تدریس آن بود که دروس مختلف را در یک زمان به کودکان آموزش می داد و پیش از شروع هر درسی ، ابتدا هدف از فراگیری آن علم را به زبان ساده برای کودکان بازگو می کرد .
*****************************
60 سال پیش در چنین روزی ، بیست و هشتم بهمن سال 1329 هجری شمسی :
آیت‏ا... " میرزا علی اکبر نوقانی " ، فقیه و متکلم ایرانی درگذشت . وی در سال 1261 ه.ش در شهر مقدس مشهد - در شمال شرق ایران - به دنیا آمد . این مجتهد برجسته دارای ذوق شاعری نیز بود و در خطوط نسخ و نستعلیق ، تبحر داشت . کتبی از قبیل « تعلیقاتی بر شرح نهج البلاغه » و « سه مقاله نوقانی » و « ردّ عقاید مادیون » از آثار آیت ا... نوقانی است.
*****************************
1142 سال پیش درچنین روزی ، سیزدهم ربیع الاول سال 290 هجری قمری :
« قاضی جرجانی » ملقب به ابوالحسن ، فقیه ، ادیب ، و شاعر مسلمان متولد شد . او معاصر صاحب بن عبّاد ، قاضی القضات شهر ری ـ در نزدیکی تهران فعلی ـ بود و تالیفات بسیاری از خود بجای گذاشت . از جمله آثار این فقیه مسلمان می توان به کتب « تفسیر القرآن » و « تهذیب التاریخ » اشاره کرد . قاضی جرجانی در سال 366 هجری قمری درنیشابور وفات یافت و در جرجان یا گرگان امروزی ـ در شمال شرقی ایران ـ به خاک سپرده شد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید